Yaşam Koçu Ne iş Yapar

Yaşam koçu, geleceğe dair planlarımızı, maddi manevi her anlamda en uygun şekilde gerçekleştirmek için gerekli desteği veren bir nevi rehberdir.

Günlük yaşamda herkesin zaman zaman, gerek ailevi gerek iş gerekse sosyal hayatıyla ilgili sıkıntıları olmaktadır. Bu sıkıntıların üstesinden gelmek bazen bireysel olarak mümkün olmamaktadır. Bu noktada, yaşamsal sıkıntıların giderilmesi için, profesyonel destek almakta fayda vardır. Tek başına aşılması zor olan sorunlar, yaşam koçu rehberliğinde kolayca aşılabildiği gibi, geleceğe dönük planlar da daha rahat şekilde yapılabilir.

Yaşam koçu, gerektiğinde danışmanına hayatın her alanında destek olabilecek eğitimi almaktadır. Yaşam koçluğu, kişilerin günlük hayatlarındaki performanslarını arttırmasıyla  öğrenme ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olarak doğru kararlar alması konusunda destek sağlamaktadır. Örneğin; evlenmeyi düşünen ancak, hayatının tamamen değişmesini göze alamayan kişilere, evlilik öncesi ve sonrası yapacakları konusunda destek olmakta, bu değişim süreci boyunca danışanıyla işbirliği yapmaktadır.

Yaşam Koçluğunun Bir Meslek Dalı Olarak Önemi

Yaşam koçluğu, günümüzde önemi gittikçe artan bir meslek dalıdır. İnsanların hayatında bir anda gözle görülür değişimler yaşanmasını sağlayan yaşam koçluğu, hem güzel hem zor bir meslektir. Sonuçta herkesin beklentisi ve yaşam tarzları çok  farklıdır. Kişilerin sorunlarının, yaşam tarzı, karakteri ve aile yapısına uygun şekilde çözülebilmesi için, insanlarla doğru iletişim kurmak ve onları hayatlarında değişiklik yapabilecek kadar tanımak gerekir. Bu nedenle yaşam koçluğu eğitimi, sınıf olarak her programlı bir şekilde verilmektedir. Yaşam koçları, eğitim aldığı alanda, danışmanlara rehberlik hizmeti sağlamaktadır.

Günümüzde, hem özel, hem iş hem de sosyal yaşamda yoğun tempoya bağlı olarak sıkıntılar yaşanmaktadır. Bu sıkıntıların daha büyük sorunlara yol açmadan çözülebilmesi ve sonraki dönemlerde insan ilişkilerinin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, yaşam koçluğu avantajlı bir hizmettir. İsteyen herkes, ihtiyaç duyduğu ve eksiklik hissettiği alanda yaşam koçluğu hizmetinden faydalanabilir.

Selçuklu saraylarında ve Osmanlıda şehzade eğitimini üstlenen Lala ve Atabeyler aslında bir nevi yaşam koçluğu yapmışlardır diyebiliriz.

Sizde yaşamınızı, zamanınızı planlamakta, hedef belirlemekte ve hedeflerinize odaklanmakta zorluk çekiyorsanız,Kendine güven konusunda sıkıntı, başarılı olma noktasında kaygılarınız varsa ve profesyonel bir destek arıyorsanız,

Ayrıca, kendiniz için olmasa da kurumsal bazda çalışanlarınız için, motivasyon oluşturmak isteyebilirsiniz. Akademi yaşam olarak sizlere destek vermeye hazırız..